Illuka Vald Illuka Kool Kurtna Noortekeskus
 
Illuka Kool

Illuka lasteaed-põhikool

Teksti suurus: a a a

Uudised

4. - 5. klasside õpilased õppekäigul reoveepuhastusjaamas

23.oktoober 2017

Teisipäeval 17. oktoobril käisid 4. - 5. klasside õpilased õppekäigul OÜ Järve Biopuhastusele kuuluvatel Kohtla – Järve regionaalsetel reoveepuhastusseadmetel.Õppekäik oli seotud 5. klassi loodusõpetuse teemaga „Vesi“. Reoveepuhastusseadmete ekskursioonijuht tutvustas ja näitas meile põhjalikult, kuidas käib reovee täielik puhastusprotsess. Sellesse veepuhastusjaama tuleb sisse reovesi väga ulatuslikult tarbijaskonnalt (Jõhvi, Kohtla - Järve, Kiviõli, Püssi linnade ja suurte tehaste reoveed).

 

Kõigepealt näidati meile reovee vastuvõtupunkti, kus asusid vee analüüsiseadmed. Neid on vaja selleks, et kontrollida vee reostatuse taset. Näiteks on tehaste reovesi väga reostunud ning seda tuleb vajadusel lahjendada tavalise veega. Keemiatehaste happeline reovesi võib ära rikkuda puhastusjaama bakteriaalse muda tööprotsessi, kuna veepuhastus käibki jaamas bakteriaalse muda abil.

 

Selle jätkuks nägime suuri reovee reservuaare (basseine), kus toimuski veepuhastus. Et veepuhastusprotsess toimiks, segatakse reovesi suurte metalllabade abil mudaga ning lisatakse veele hapnikku.

Järgmisena nägime suurt puhastatud vee reservuaari, mis on siis selle puhastusprotsessi lõpposa. See vesi ei ole enam joogikõlbulik, aga on nii puhas, et ei ole loodusesse sattudes meid ümbritsevale keskkonnale enam kahjulik.  Puhastatud vesi suunatakse nüüd kraave pidi otse Soome lahte.

 

Veel saime teada, et reovee puhastuse tulemusena tekib muda juurde (bakteriaalse muda kasvuprotsess). Vedelasse mudamassi lisatakse spetsiaalset ainet, mis muudab muda tahkeks ja tükiliseks.  See muda ladustatakse ning sellest tehakse põhu lisamisel haljastusmulda. Kogu töö reoveepuhastusjaamas tehakse ära masinate abil (enamus automatiseeritud).

 

Lõpuks läksime OÜ Järve Biopuhastuse dispetšerpunkti, kus oli mitu arvutit. Dispetšer juhib arvutite abil ööpäevaringselt firmale kuuluvate joogivee - ning reoveepumplate ja reoveepuhastusjaama tõrgeteta tööd.

 

Oleme tänulikud, et OÜ Järve Biopuhastus korraldas meile nii hariva ja õpetliku õppekäigu.

 

Õp. Jaanus Uustalu