Illuka Vald Illuka Kool Kurtna Noortekeskus
 
Illuka Vald
Teksti suurus: a a a

Uudised

In Memoriam

18.mai 2017

Marta Reinsalu

8.04.1934 – 16.05.2017Marta Reinsalu oli ere täht Illuka hariduselu taevas ja sõprade südames. Need, kes teda tundsid, omavad sellega midagi väärtuslikku ja kannavad mälestust temast aegade taha.

 

Ta oli Illuka mõisakooli algklasside ja kunstiõpetaja pool sajandit. Ja ehkki juba viimased viisteist aastat ta enam igapäevaselt pedagoogitööd ei teinud, oli ta koolimaja sündmustel alati oodatud ning kindel osaleja. Marta Reinsalu tähtsust ja olulisust Illuka kooli ajaloos ei ole võimalik ületähtsustada. Ta oli austatud ja armastatud nii õpilaste kui kolleegide poolt. Oma abikaasa kõrval, kes kandis selle kooli juhtimise vastutust, oli Marta kindel tugi ja tagala, jagades muresid ja mitmekordistades rõõmuhetki. 

Eks paljudel on oma aja mõõtühik ja suhtenurk, kui kaua ja mil moel ta Martat tundis ja need ei pruugi omavahel üldse sarnaneda. Marta armastas suhelda – külalisi võõrustada ja ise külas käia. Ta oli heatahtlikult uudishimulik ja alati sõbralikult osavõtlik. Ta vaimustus oma endiste õpilaste ja sõprade saavutustest, sageli rõõmustas neist endist rohkemgi. Selline suhtumine ei jäänud vastutasuta – ilmselt ei ole õpilast, kes ei meenutaks Marta Reinsalut ülivõrdes. Ta on sadadele Illuka kooli lastele Esimene Õpetaja. Ka kunstiõpetajana ei kritiseerinud ta kunagi ühegi lapse joonistusvõimet, vaid hindas nende tööde omapära. Oma õpilastesse suhtus ta emalikult. Kui nägi, et lapsel on millestki puudus, korraldas selle märkamatult ära. Ammustel aegadel sai nii mõnegi lapse kõht täis söödetud ja mantel selga ostetud.      

 

Marta polnud viriseja ja oma sportliku eluhoiaku juures polnud tal kombeks alla anda. Kunagi lausus ta ise, et elu on nagu spordivõistlus, mida ei tohi pooleli jätta. Paraku tuleb aga sprinterite kõrval ka rahulikel sammujatel ükskord finišijoon ületada...

Marta panus kohalike õpilaste haridusse ja piirkonna kultuuriellu pole jäänud märkamata ning on väärinud tunnustust. Illuka vald on Marta Reinsalut tunnustanud elutöö preemiaga 2013. aastal ning koos abikaasaga Hea Vanaema ja Hea Vanaisa tiitliga 2016. aastal.

 

Marta elas pika ja ilusa elu. Ta kõrval oli alati sõpru ja ta ise armastas seltskonda. Ja see otsatu ja omapärane huumor, mis temaga kaasas käis, seda jagus veel ka ta viimasesse eluvaatusesse.

Marta, Sa jääd meie juttudesse ja meenutustesse ja elad kõigis meis edasi. Oleme kurvad, et Sind enam pole, kuid hoiame endis rõõmu, et saime olla Su lähedal.

Sõbrad ja kolleegid