Illuka Vald Illuka Kool Kurtna Noortekeskus
 
Illuka Vald
Teksti suurus: a a a

Uudised

Vastlapäev Iisakus

01.märts 2017

Sel aastal otsustas Illuka lasteaia pere pidada vastlaid Iisaku muuseumis. 27. veebruarilvõeti kaasa kelgud, soojad kindad ja sõit valla bussiga Iisaku suunas võiski alata.Iisakus ootas ees tegus muuseumipersonal, kes oli vastlapäeva tähistamiseks kavandanud nii tubased- kui ka õuetegevused.

 

Nii jäid Musirullid esimestena õue ja Naerupallid suundusid muuseumi töötuppa. Seal sai iga laps valmistada endale vastlavurri. Vurri meisterdamisel oli valida kondi ja nööbi vahel. Enamus lapsi valis kondi, ning vurrid said põnevad. Kuidas vurr tööle saada? Katsetati küll nii ja naa ning harjutamiseks võeti vurr koju kaasa.  

Seni, kuni Naerupallid vurri meisterdasid ja muuseumi vaatamisväärsusi nautisid, tegutsesid Musirullid õues. Igale lapsele anti lühike nöörijupp ja tuli välja mõelda üks paha asi, millest lahti tahetaksesaada. Eliisabet teatas, et tema soovib vabaneda halbadest unenägudest ja Otto soovis lahti saada köhast. Seejärel seoti kõik „paha asja“ nöörijupid kokku ja keriti keraks. „Sellest sai vastlapäeva kada, mille loitsude saatel kaikaga enda juurest minema ajasime. Samal ajal tuli ühel lapsel veel kaks kaigast kokku lüüa, et tekkiv kõmin hirmutaks pahad asjad kaugele. Nüüdseks on kõik halb, mis kadasse panime, meie juurest metsa aetud,“ on lasteaia juhataja Sirje Maala veendunud.

 

Muidugi nauditi kelgumäge ning prooviti, kes teeb kõige pikema liu. Eliisabet ja õpetaja Tiina olid selles väga osavad, ning nende kelk sõitis väga kaugele. Eesti vastlapäevakombestikku kuulub kelgutamine ning pikk kelguliug ennustab järgnevaks suveks head linakasvu.

Lustida sai ka üheskoos hobusemängu mängides, kus õpetajad olid hobused ja lapsed istusid kelkudel. Lumemöllu lõpetuseks tegi iga laps lumeingli, mis muuseumi hoovi kaunistama jäid.

Vastlapäev lõppes sooja tee joomisega ja vahukoorega vastlakuklite söömisega, mis on uuema aja vastlatoit. Tänavune lumine vastlapäev jääb lastele kauaks meelde, kuna talvetaat pole sel talvel meile lumega just eriti helde olnud.