Illuka Vald Illuka Kool Kurtna Noortekeskus
 
Illuka Vald
Teksti suurus: a a a

Välissuhted

 

 

Illuka vallal on kaks sõprusvalda: Taivalkoski vald Lapimaa piiril Soomes ja Duszniki vald Wielkopolska vojevoodkonnas Lääne-Poolas.
Mõlema vallaga sõlmiti koostöölepingud 2008.aastal eesmärgiga edendada elanike omavahelisi kontakte kultuuri, hariduse, noorsootöö, spordi ja ettevõtluse alal

Heade sõprusvallasuhete märgina püstitati 2011 a.kevadel Illukal nn. Sõprusvaldade teeviit suundade ja kaugustega Taivalkoskisse ja Dusznikisse. Eelmisel aastal paigaldati sarnased viidad ka sõprusvaldades.
Kevadel võib nautida Kurtna raamatukogus noorte poola kunstnike töid, suvel osalevad valla noored järjekordses kultuuri-ja keelelaagris Dusznikis, sügisel avatakse Illukal ja Jõhvi Kontserdimajas Taivalkoski Kunstnikeühenduse näitus Põhja-Soome ja Lapimaa maastikest.

Valda on külastanud Põhjamaade Ministrite Nõukogu esinduse juhataja pr. Carita Pettersson kolleegidega, Poola Vabariigi suursaadik EV-s hr. Tomasz Chloń, Soome Instituudi juhataja pr. Jaana Vasama, Eesti-Hollandi heategevusfondi juhataja, Aasta Kodanik hr.Piet Boerefijn jt.
Need külaskäigud on aidanud kanda Illuka valda „maailmakaardile” ja olnud tõukeks mitmetele toredatele ettevõtmistele.


TAIVALKOSKI  on 4500 elanikuga vald Oulu läänis, Pohjois-Pohanmaal u. 50 km Lapimaa piirist. Valla pindala on 2658 km² ja asustustihedus 1,9 in./ km² kohta.
Samanimelises vallakeskuses elab u. 2000 inimest.
Kohalike sõnul on selles kauni loodusega, vete-ja metsaderikkas vallas „ruumi ja rahu nii väikstele kui ka suurtele seiklejatele ning iseendaotsijatele”.

Ent Taivalkoskit võib nimetada ka tuhandete lugude kodukohaks. Läinud aegade inimesed,paikkonna tõsilood ja legendid elavad tänaseni kirjanik Kalle Päätalo (1919-2000) suuremahulises loomingus (43 romaani).Taivalkoskilt pärit kirjanikku võib õigustatult pidada väikese koha suureks kingituseks kogu Soomele.
Kirjaniku pärandit hoiab Taivalkoskil tegutsev Päätalo-instituut, ühtlasi korraldades ka koolitusi ja võistlusi algajatele suleseppadele. Päätalo lapsepõlvekodu Kallioniemes pukub muuseunmina põnevat sissevaadet läinud aegade olustikku ja kirjaniku eluteele.
Rikkaliku kavaga Päätaloviikko juuli algul on valla tähtsamaid kultuurisündmusi.

Talvine Taivalkoski on maiuspala suusasõpradele. Taivalvaara suusakeskus pakub kasutamiseks kuut valgustatud laskumisnõlva koos varustuse laenutamisega, viit hüppemäge, 6,5 km pikkust valgustatud murdmaasuusarada, mootorkelguradasid jms.
Samas saab proovile panna ka oma seiklushimu enam kui 10 m kõrgel ronimisseinal ja köislaskumisel.Omad seiklusrajad on nii täiskasvanutele kui ka lastele.
Käe-jala juures on suurepärased majutusvõimalused kas hotellis või puhkemajades.
Taivalkoski lähiümbruses võib harrastada nii põhjapõdra kui koera-rakendiga sõitmist.
Naabrusesse jäävad ka suured suusakeskused Ruka ja Iso-Syöte.

Suvel ootavad puhkajaid kärestikuline Ii jõgi oma kanuusõidu-keskusega, tervisespordi-ja seiklusrajad.

Ajaloo ja kultuurilooliselt on põnev Taivalkoski südames paiknev Jalava kauplus, mis on vanimaid omataoliste seas Põhja-Soomes (asutatud 1883), olles ühtlasi „tegelaseks” ka paljudes Päätalo romaanides.
Kaupluse peretoakohvik on sobilik paik jalgade puhkamiseks ja läinud aegade hinguse tunnetamiseks.
Tõepoolest, tuleb minna kaugele, et pääseda Soomele lähedale.

 

 

Ühiselt tähistatakse koolides riiklikke tähtpäevi, tutvustades maade ajalugu, kultuuri ja kombeid. Kolme valla noored osalevad igasuvises kultuuri-ja keelelaagris. Esimene sellelaadne toimus 2009.a. Illukal.
Meie  ja Duszniki kooliõpilased võtavad osa Taivalkoskil tegutseva Päätalo Instituudi üle-Soomelisest muinasjutuvõistlusest „Naperofinlandia”.
Noored murdmaasuusatajad on edukalt osalenud Taivalkoskil piirkondlikel võistlustel ning käesoleval aastal võõrustatakse soome suusapoisse Alutaguse maratonil.
Ettevalmistamisel on suusalaager Torino Olümpiamägedes.
Illuka ja Taivalkoski õpilased osalevad koos eakaaslastega Madriidist, Istanbulist,Torinost ja Baiersbronnist rahvusvahelises  COMENIUS projektis „Key competences in special school, the Innovative and Creative” (2009-2011).
Just noorte maailmapildi avardamine, võimaluste pakkumine rahvusvaheliseks läbikäimiseks ja inglise keele oskuse edendamine edendamine on valla välissuhtluse fookuses.